Ny prognos: Blandad arbetsmarknad för nyexaminerade 2030
Arkitekter står inför stor konkurrens om jobben 2030 men för landskaps- och planeringsarkitekter ser det ljusare ut, enligt Sacos prognos Framtidsutsikter 2030.
Arkitekter är ett av de fem yrken där den som tar sin examen om fem år kan förvänta sig störst konkurrens om jobben, enligt Sacos nya prognos där sextio yrken bedöms. Lågkonjunktur i byggsektorn och svag återhämtning i ekonomin kan påverkar arbetsmarknaden för arkitekterna negativt, samtidigt som fler beräknas examineras än gå i pension. Men prognosen har högsta graden av osäkerhet.
För andra typer av arkitekter ser arbetsmarknaden däremot mer stabil ut, enligt rapporten. Landskapsarkitekternas kompetens kommer vara viktig för bland annat klimatanpassning av städer och ökade satsningar på hållbar infrastruktur. Planeringsarkitekterna gynnas av urbanisering och digitalisering, och efterfrågan på deras kompetens bedöms växa även på privata sidan. Arbetsmarknaden för båda grupperna förväntas vara i balans 2030.
Även inredningsarkitekternas arbetsmarknad beskrivs som i balans om fem år. Men den kan fortfarande påverkas av konjunktursvängningar och prognosen har högsta graden av osäkerhet.
Prognosen för arkitekter inom olika verksamhetsområden bygger på uppgifter från Sveriges Arkitekter.