Så påverkar strejkhotet arkitekterna
Varsel om strejk från den 23 april kan komma att påverka medlemmar i Sveriges Arkitekter. Strejkvarslet kommer från Sveriges Ingenjörer och Unionen, som Sveriges Arkitekter samarbetar med i förhandlingarna om ett nytt kollektivavtal.
Tre företag där det finns arkitekter berörs av strejkvarslet: Sweco, Tyréns och WSP. Om parterna inte kommer överens i sina förhandlingar kommer medlemmar i de två andra fackförbunden att tas ut i strejk.
– Som medlem i Sveriges Arkitekter har du rätt att vara neutral i konflikten. Det innebär att om medlemmar i andra fackförbund blir uttagna i strejk behöver du inte göra deras jobb. Däremot ska du som medlem i Sveriges Arkitekter inte strejka eller utöva någon liknande stridsåtgärd. Du ska arbeta som vanligt och din lön betalas ut på samma sätt som den brukar, säger Jens Andersson, förbundsjurist.
Konflikten med Innovationsföretagen handlar om att arbetsgivarna inte går med på kraven på löneökningar enligt industrimärket, kraven på arbetstidsförkortning och övertidsersättning för deltidsanställda.
Sverige Arkitekter är i nuläget inte indraget i konflikten mer än indirekt.
– Vi har inte vidtagit några konfliktåtgärder, men vi följer utvecklingen noga och samordnar oss med de andra förbunden, säger Jens Andersson.