Nya byggregler och högt halmhus i Almedalen
Boverkets nya byggregler återkommer när arkitektföretagen arrangerar seminarier och debatter under Almedalsveckan 23–27 juni.

Bland cirka 1 300 arrangörer i Almedalen finns några av de större arkitektföretagen.
De nya byggreglerna som träder kraft 1 juli finns med i både Swecos och Archus program. Swecos samtal fokuserar på utmaningar som följer med den nya ansvarsfördelningen. I Archus seminarium ställs frågan om byggreglerna kan bidra till större kreativitet i byggandet.
Bland andra arkitektföretag i programmet finns Tengbom som håller en stadsvandring på temat Visbys historia och världsarv tillsammans med Gotlands museum, och White och Wingårdhs som samarrangerar ett samtal om framtidens stadsbyggande.
Bland Stiftelsen byggekologis 25 programpunkter finns en föreläsning av Joakim Kaminsky, Kaminsky arkitektur, om världens högsta halmhus som byggs i Hyllie, Malmö.
Hela programmet för Almedalsveckan finns på Region Gotlands webb.