Klev in i kvinnosköte – kom ut som konstnär
Konstnären och inredningsarkitekten Carouschka Streijffert berättar om ett avgörande ögonblick i unga år och ser med fasa tillbaka på Vattenfestivalen.

Carouschka Streijffert tog stort intryck av besöket på Moderna muséet 1966. Inuti installationen Hon fanns bland annat en liten biograf, en bar och ett akvarium. Konstnärer var Niki de Saint Phalle, Jean Tinguely och Per Olof Ultvedt.
Vilket är det mest inspirerande rummet du vet?
– Kungliga biblioteket i Stockholm för dess vackra och funktionella rum. Och Pantheon i Rom, stillhetens rum, byggt för 2 000 år sedan, med sitt öppna stora hål i taket där månsken och solblandat regn kan falla fritt in i byggnaden ner på det nötta vackra stengolvet.
Vad får man inte missa i din hemort?
– Liljevalchs konsthall! Kanske inte
för alla utställningar men för de vackra rummen, helheten, byggnaden och platsen.
Vilken utställning har påverkat dig mest?
– Utställningen Hon – en katedral, på Moderna museet 1966, av Niki de Saint Phalle, med flera. När jag elva år gammal klev in i kvinnans sköte tillsammans med min pappa tog någonting tag i mig och där och då bestämde jag mig för att bli konstnär.
Vilken är din största kulturbesvikelse?
– Vattenfestivalen som barrikaderade och saboterade Stockholms sommarnätter under hela 1990-talet.
Anton Andersson