Flest doktorsavhandlingar på Chalmers
Trots samhällsrelevanta ämnen som cirkularitet är extern finansiering för arkitekturforskning långt ifrån en självklarhet.
– Kraven har ökat på att utforma ansökningar på ett konkurrenskraftigt sätt, säger Paula Femenias som är biträdande professor på Chalmers, där flest doktorsavhandlingar inom arkitektur lades fram förra året.

En av årets doktorsavhandlingar på Chalmers ingår i forskningsprojektet Circular kitchen, som utvärderar och förfinar en prototyp av ett cirkulärt kök. Bilden visar vernissage av den slutliga prototypen på Open wood i Steneby.
Förra året lades åtta avhandlingar inom arkitektur fram på de svenska arkitektskolorna, vilket är fyra färre än året innan. Chalmers var skolan med flest disputationer, tre stycken, medan två disputationer ägde rum på Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU) och en vardera på Kungliga Tekniska Högskolan (KTH), Lunds Tekniska Högskola (LTH) och Konstfack/HDK.
Paula Femenias är biträdande professor på Chalmers arkitektur och samhällsbyggnadsteknik och leder ett av deras sju forskningsområden. Enligt henne är i alla fall två av avhandlingarna som lades fram på Chalmers förra året typiska för den forskning som bedrivs på högskolan i dag.
Den ena, som hon själv var handledare för, är Anita Ollars Spatial design for circularity in residential buildings och den andra är Jonathan Cohens: Decoding urban metabolism’s black box. Jonathan Cohen är inte arkitekt utan har sin bakgrund inom ekonomi med koppling till stadsutveckling.
– De behandlar båda cirkularitet, ett aktuellt ämne med stor samhällsrelevans. Avhandlingarna skiljer sig dock åt när det gäller skala och metodik. Anita arbetar på byggnads- och rumsnivå och använder också kvalitativa metoder medan Jonathan beskriver större flöden i städerna, säger Paula Femenias.
Anita Ollars avhandling ingår i forskningsprojektet Circular kitchen, med tre doktorander varav den sista disputerar i maj. Ollars har tittat på vad rumsutformningen har för betydelse för en ökad cirkularitet i bostäder med fokus på köket, och har även undersökt hur kök ritas, planeras, och installeras. Avhandlingen visar bland annat på behov av standarder för cirkulära designlösningar.
Medan Anita Ollars avhandling är finansierad med externa medel har både Jonathan Cohens och den tredje avhandlingen på Chalmers, Emil Adiels Differential geometry and structural action of vaults and shells, finansierats internt.
– Emil Adiels har studerat arkitekturens grundelement, hur man kan skapa bärande strukturer och geometriska mönster. Det är svårt att attrahera externa medel till den typen av grundforskning, säger Paula Femenias.
Enligt Paula Femenias har arkitekturforskningen i dag svårt att hävda sig i konkurrensen om forskningsmedel. Kraven har ökat på att utforma ansökningar på ett konkurrenskraftigt sätt och visa varför forskning om arkitektur är relevant.
– Beroendet av externa medel påverkar naturligtvis forskningens inriktning, det gäller även doktorandernas ämnesval, säger Paula Femenias.