Gå till innehållet

Omtag för toalett­byggnad på Järntorget efter kritik

Toalett- och teknikbyggnaden på Järntorget i Göteborg, ritad av Olle Andersson, ska efter en kritiserad förvanskning återfå sitt ursprungliga uttryck.

Stadsmiljöförvaltningen i Göteborg genomförde under 2023 en renovering av toalett- och teknikbyggnaden på Järntorget, en byggnad som ritats av Olle Andersson och som ursprungligen invigdes år 2001. Åtgärderna innebar bland annat att fasaden ändrades från grönt glas till grå plåt.

Upprustningen fick kritik, bland annat i en debattartikel i Arkitekten, för att rimma illa med stadens arkitekturpolicy.

Nu har samhällsmiljönämnden beslutat att byggnaden ska få en ny gestaltning som är mer lik den ursprungliga.

I ett tjänsteutlåtande från samhällsmiljöförvaltningen inför nämndens möte den 16 maj, framgår just att det i efterhand framkommit ”att ett alltför stort avsteg från Göteborgs arkitekturpolicy hade gjorts med den nya gestaltningen av byggnaden”. 

Enligt förslaget till återställning, gjort av White och ursprungsarkitekten, ska den falsade grå plåten tas bort och ersättas av grön emaljerad plåt, rapporterar GP.

– Jag vill tacka tjänstemän och politiker som har gjort den här pudeln. Det blev inte bra, men då svängde man och jag är tacksam för det, säger arkitekten Olle Andersson till GP.

Mer att läsa