Gå till innehållet

”Det gick från helhet till stuprör”

Landskapsarkitekt Jessica Ingelsson hade sitt drömjobb som chef för park- och naturenheten i Enköping, med ansvar för hela kedjan från gestaltning till utförande och förvaltning. Men en omorganisation splittrade både enheten och drömmen.
– När den nya organisation spikades sa jag upp mig, säger hon.

Enköpings parkförvaltning hade sedan 1990-talet ett arbetssätt där planering, anläggning och drift av kommunens parker samlades i en gemensam enhet. Parkenheten hade en chef och en budget. Och Enköping är berömt för sina parker, både i Sverige och utomlands.

För drygt fyra och ett halvt år sedan lockades Jessica Ingelsson tillbaka till kommunen där hon tidigare jobbat som både säsongsanställd parkarbetare och senare landskapsarkitekt. Hon beskriver chefsjobbet hon haft sedan dess som drömjobbet.

– Det handlar både om miljöerna och människorna och att få vara med och påverka genom hela kedjan. Det fanns ett sådant otroligt engagemang. Att lyckas skapa förutsättningar och se människor och miljöer växa ger så mycket energi, det är drömjobbet.

Men före sommaren beslutade kommunen om en ny organisation som innebär att den tidigare samlade parkenheten delas upp i en planeringsdel, en genomförandedel och en driftsdel, med tre olika chefer. Jessica Ingelsson erbjöds att bli chef för planering och utredning men valde i stället att säga upp sig. Både på grund av att hon inte var intresserad av att jobba i det hon kallar ”stuprör” och för att hon upplevde att personalen behandlats illa i processen.

– Jag hade ansvar för helheten, vi hade ett vinnande koncept, enheten fungerade bra och vi var inte dyra. Vi fick aldrig någon förklaring vad syftet med förändringen var, det kom bara som en order uppifrån. Som chef ska du vara lojal med ledningen och efter det som hänt kunde jag inte vara det. Vi hade verksamhetsutvecklare som stod och skrek åt min personal, säger hon.

Jessica Ingelssons analys är att det är fler och fler kommuner som går mot den organisation som Enköping hade tidigare och har noterat att till exempel Stockholm börjat växla om till mer drift i egen regi. Men samtidigt konstaterar hon att det också finns kommuner som liksom Enköping nu gjort ”väljer att dela upp och skapa stuprör”.

Anna Sjödin är sedan i januari i år chef för Teknik- och serviceförvaltningen i Enköping som ansvarar för omorganisationen. Hon svarar på Arkitektens frågor via mejl och säger där att hon har förståelse för att förändringarna väcker reaktioner och att det funnits kritik men att ”bedömningen har varit att detta är den bästa vägen för att långsiktigt stärka verksamheten och kvaliteten”. Hon talar inte om stuprör utan nämner i stället ”ansvarsfördelning” och ”helheltssyn” i sitt svar på frågan hur den nya organisationen ska påverka utvecklingen av Enköpings berömda parker:

Anna Sjödin, förvaltningschef Teknik och service i Enköping.

– Enköping har ett starkt varumärke som parkstad, och det är en profil vi värnar och vill utveckla vidare. Den nya organisationen är tänkt att stärka detta arbete genom tydligare ansvarsfördelning, bättre samordning och en långsiktig helhetssyn. Vår ambition är att utvecklingen av våra parker och allmänna ytor inte bara ska bibehållas utan också ta nya steg framåt med ännu större fokus på kvalitet, hållbarhet och upplevelsevärden, skriver Anna Sjödin i sitt mejl.

Jessica Ingelsson som alltså valde att avsluta sin anställning efter beslutet om omorganisation, har nu nytt jobb som park- och gatuchef i Sala, på pendlingsavstånd från hemstaden Enköping.

– Där jobbar jag med hela kedjan med ansvar från ax till limpa och får jobba med personal i egen regi. Det är så jag vill jobba, att kunna utgå från människor och den personal man har och inte från kontrakt. Det blir en annan långsiktighet, säger Jessica Ingelsson.

Mer att läsa