Gå till innehållet

Hon sadlade om till att designa väskor

Det började med att arkitekten Cecilia Eduards ville ha en snygg och praktisk väska att ta med sig till sina projekteringsmöten. När hon inte hittade någon hon gillade bestämde hon sig för att tillverka en själv.

Idén var inte helt ny för Cecilia Eduards.

– Jag har alltid dragits till väskor och läder som material. Jag pratade om att göra väskor i fem år innan jag faktiskt gjorde det, och då hade jag tänkt på det i tjugo.

Hon lärde sig att arbeta i läder, designade och sydde sin första väska hemma. Redan första dagen hon använde den blev hon stoppad av tre personer på stan som ville veta var väskan var köpt.

– Då förstod jag att det här kunde bli något större.

Första steget blev att hitta en svensk producent, väskorna började tillverkas i Småland och säljs numera både online och i butiker i Europa, USA, Asien och Australien.

Eduards accessories är idag en heltidssysselsättning för Cecilia Eduards. Innan dess hann hon arbeta femton år som arkitekt på Arkotek, Norconsult och Inobi där hon varit med och ritat flerbostadshus, villor, skolor och kulturbyggnader. Under sina sista fem år i branschen gick hon ner till 80 procent, och använde kvällar, helger och nätter till att bygga upp sitt företag.

– Det var en lång resa. Till slut kom jag till en punkt där jag behövde välja. Jag jobbade konstant och insåg att jag var tvungen att satsa helhjärtat på företaget. Jag hade inte tid att göra båda.

Hon beskriver sina år som arkitekt som en stor tillgång i designprocessen. I sin studio i centrala Göteborg, som även fungerar som butik, skissar hon prototyper till sina produkter för hand. Hon kallar sig själv ”materialnörd” och beskriver designen av nya produkter som en förälskelsefas.

Precis som i arkitekturen fascineras jag mest av hur material, form och konstruktion åldras över tid.

Cecilia Eduards

– Jag älskar naturmaterial och den nordiska, enkla designtraditionen. Och precis som i arkitekturen fascineras jag mest av hur material, form och konstruktion åldras över tid.

Även i sitt nya yrke behöver hon snabbt kunna sätta sig in i komplexa frågeställningar, men både frågorna och lösningarna ser annorlunda ut än tidigare.

– Det är otroligt svårt att bygga ett bolag som jobbar med produkter från skiss till försäljning. Som arkitekt säljer du din tid. Driver du ett eget varumärke ansvarar du för alla delar. 

På frågan om hur mycket nytt hon har behövt lära sig svarar hon “Hur mycket som helst”:

– Logistik kring inköp och försäljning, digital marknadsföring, tullkoder och formalia kring import och export. Världen förändras snabbt. Plötsligt kommer nya lagkrav kring produktmärkning eller så sker händelser utom ens kontroll som Brexit, eller risk för tullar till USA, och man blir tvungen att starta på nytt och lära om.

Lågkonjunkturen känner Cecilia Eduards av även fast hon inte jobbar i byggbranschen längre. 

– Det är tufft för alla nu. Man är en del av en större ekonomi och verkar alltid i en kontext.

Men trots utmaningarna har hon aldrig övervägt att ge upp.

– Jag gillar att göra svåra saker. Det här utmanar och inspirerar mig, och ger mig enormt mycket tillbaka. Jag tycker det är otroligt kul. Det måste man tycka, annars orkar man inte.

Saknar du någonsin att arbeta som arkitekt?

– Jag älskar arkitektyrket och är övertygad om att jag ännu inte har ritat mitt sista hus. Samtidigt tycker jag det är skönt att inte ge sig själv för tydliga instruktioner kring vem man är och vad man kan göra. 

Mer att läsa